Przykładowe projekty ogrodów
Początkowo pomysłem Klientów na ten ogródek było wykonanie samego trawnika, ale my czuliśmy podskórnie, że
z pewnością można wykrzesać więcej z wcale nie tak małego ogródka (biorąc pod uwagę typ zabudowy). Podczas wizyty inwentaryzacyjnej już byliśmy przekonani, że zdecydowanie jest potencjał w tej przestrzeni. Założeniem było pozostawienie sporej powierzchni trawnika, aby pełnił funkcje rekreacyjne, oraz otoczenie tarasu roślinami. Dzięki wielkiemu oknu czujemy się jak w ogrodzie, pomimo przebywania wewnątrz.
Mały ogródek w zabudowie szeregowej
Parametry ogrodu
lokalizacja: Wrocław
powierzchnia: ok. 50 m2
Współpracę z Klientami zaczęliśmy już na etapie budowy domu, dzięki temu mogliśmy ustalić kwestie związane np.
z nawadnianiem czy oświetleniem i przewidzieć lokalizację elementów, które w trakcie powstawania ogrodu często są trudne do zmiany.
W tym ogrodzie wyzwaniem było wyrównanie różnic poziomów terenu w taki sposób, aby uniknąć jednostajnego spadku na całości działki, wprowadzając niewielkie skarpy, dzięki którym uzyskaliśmy połać trawnika na jednym poziomie, a przy tarasie wyniesioną rabatę wkomponowaną w “lewitujące” schody. Przewidzieliśmy także miejsce ogniskowe ukryte wśród zieleni oraz strefę do zabawy dla dzieci z roślinami sensorycznymi, naturalnym drewnem
i kuchnią błotną.
Ogród dla rodziny 2+2
Parametry ogrodu
lokalizacja: Pęgów
powierzchnia: 1000 m2
W tym projekcie marzeniem Klientów było uzyskanie ogrodu, który będzie atrakcyjny o każdej porze roku, z miejscem do spędzania czasu ze znajomymi, grillem oraz altaną. Zastosowaliśmy rośliny, które były sentymentalne i przywoływały pozytywne wspomnienia. Duże drzewa jak świerki czy śliwy były już w terenie, dlatego dostosowaliśmy całość założenia do ich lokalizacji, a zastane rośliny, jak np. juki, funkie czy konwalie, wykorzystaliśmy w ostatecznym projekcie.
Ogród na działce ROD
Parametry ogrodu
lokalizacja: Wrocław
powierzchnia: ok. 250 m2
Projekt Wąwozu "Motyli Raj" w Kurowicach
Projekt w Kurowicach zakładał wykorzystanie potencjału suchego wąwozu. Specyfika miejsca narzucała wiele rozwiązań - zachowanie istniejącej drogi, będącej dojazdem do pól, zachowanie zinwentaryzowanych jednostek z wykazem zaleceń pielęgnacyjnych. Istotne dla całości projektu było utworzenie miejsc przyjaznych bytowaniu motyli, dlatego zaproponowano uzupełnienie istniejącej flory o łąki kwietne i rośliny miododajne.
Dla mieszkańców zaproponowano miejsce spotkań z altaną o naturalnym charakterze z miejscem ogniskowym w pobliżu, ogród zabaw dla dzieci z indywidualnymi rozwiązaniami oraz uzupełnienie wąwozu o elementy małej architektury: tablice informacyjne, ławki.
Koncepcja Zagospodarowania Parku Henrykowskiego - "Kolej na ruch"
Koncepcja Zagospodarowania Parku Henrykowskiego - "Kolej na ruch" to propozycja zagospodarowania dawnych obszarów PKP. Koncepcja zakładała zachowanie istniejącej roślinności, wykorzystanie zastanego ukształtowania terenu oraz wprowadzenie elementów uwzględnionych w MPZP dla tego obszaru. W celu podkreślenia dawnej roli miejsca, wykorzystano układ ścieżek nawiązujący do specyfiki kładzenia torów kolejowych, a centralny element parku stanowi "hala dworcowa", będąca miejscem spotkań.